Blog Nasıl Kurulur Yapılacak işlemler Nelerdir


Blogger ile Blog Nasıl Kurulur.Blogunuzu kurduktan sonra hangi eklentileri kurmanız gerekmektedir. 

Kategori, Paylaşım düğmeleri, blog sayacı, izleyiciler, Alexa widgeti, blog ayarları, Benzer yazılar, Blog Web mülkü, Adsense reklamları, Favico, Dil çevirisi, G+1, Google+ Badge rozet, popüler yayınlar, müzik kutusu, Twitter takip et kuşu, Bağlantı listeleri ve birçok eklentilerin nasıl yapılacağını bu yazımda bir araya toplayarak yapılacak işlemleri kolaylaştırmayı düşündüm. 

Blog ile ilk tanışan insanlara kolaylık sağlayacak bu yazıda tüm konuları, adım adım takip ederek sıfırdan bir blog kuracak ve ne yapmanız gerektiğini birçok sitede oradan oraya koşturmadan blogu hazır hale getirebilirsiniz.

Uygulamayı nasıl kullanacaksınız:

1.İzleyeceğiniz her adım için verilecek linkleri tıkladığınızda, size yol gösterecek sayfa tarayıcınızda ayrı sekmede açılacaktır.
2.Açılan sayfa da okuduklarınızı blogunuza uygulacaksınız.
3.Blogunuza henüz hiçbir yazı yazmadığınızı düşünerek, uygulayacağınız bu hazırlık safhası blogunuzun temelini oluşturacağından, yazılarınızı yazmaya başladığınızda artık bu sorunlarla uğraşmayacaksınız.
4.Kafanızın karışmaması için adım adım yapacağınız işlemlerle hem kendinizi geliştirecek hemde blogunuzu hazırlamanız kolaylaşacaktır.
5.Bir sonraki aşamada diğer konuları okuma fırsatınız olacaktır. Sayfalar arasında bağlantı verileceğinden zorluk çekmeden tüm işlemlerinizi bitirebilecek konuma geleceksiniz.

Uygulama aşamaları nelerdir:

Uygulama aşamasını basitleştirmek için, iki kategoride oluşturmayı hedefledim.
1.Blog temel yapılandırması (Tema, Tasarım,Gadgetlerin yerleşimi, blog ayarları)
2.Yazılarınızın yapılandırılması (Blog editör kullanımı, resim, video, embed kodları)
Şimdi uygulamalarımıza başlayalım. İlk olarak ;
1. Blog Temel Yapılandırması:
Blog başlığınızı yazdınız, blog URL’nizi tamamladınız ve blog’unuz açıldı. Boş blog sayfanızı yapılandıralım. Gadgetleri oluşturalım.

Tasarım ⇒ Yerleşim ⇒ Gadget Ekle tıklayarak sırası ile tüm gadgetlerden aşağıda listelediklerimi sağ yada sol kenar çubuğunuza rakamsal sıralama şeklime göre, farenizin sol butonunu basılı tutarak taşı mantığı ile kenar çubuğunuza (sidebar) götürün ve bırakarak sayfayı kaydedin. Gadget sıralamasını siz farklı uygulayabilirsiniz.

Öneri sıralama aşağıda belirtilmiştir;

1. Blog İstatistikleri, 2. Translate, 3. Bu blogda ara, 4. Kategoriler, 5. +1 Düğmesi, 6. Google+ Rozeti, 7. İzleyiciler, 8. Popüler yayınlar, 9. Twitter Follow 10. Bağlantı listesi isteğe bağlı, 11. Adsense reklamları, 12. Sayfa yukarı ok simgesini ekleyin

Çok fazla eklenti yaparak blogunuzu şişirmeyin. Zaman içinde eklentileri kurabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığım maddelerde, kurulumların çoğunda yapmanız gereken bir işlem yoktur. Sizin yapmanız gereken konu numaralarını, aşağıda sıralıyorum. Verdiğim Linklerden nasıl yapıldığını inceleyerek uygulamaları yapılandırın.

Sizin inceleyerek yapacağınız numaralar;

1. Blog istatiklerinde seçeneklerden hangisi hoşunuza giderse işaretleyerek kaydetmeniz yeterli

2. Bu blogda ara gadget seçenekleri üç adet hepsini işaretleyin ve kaydedin.

3. Kenar çubuğunuzda, Kategori oluşturma link’inden inceleyiniz.Klasik ve dinamik bloglar için uygulama aynı şekilde yapılmaktadır.

4. Google+ Badge (Rozet): Google Plus profilinize giriş yapın, sağ üstte hesap ayarlarınıza girin, profil ve gizlilik yazan kısma tıklayın. Profil resminizin altında yazan kodu kopyalayarak açılan gadgetteki kutucuğa yapıştırın ve kaydedin.

Örnek: https://plus.google.com/sizin İD numaranız (rakamlar vardır)

5. Popüler yayınlar: Küçük resim ve snippet yazan yeri seçin, görülmesini istediğiniz bağlantı adedini belirleyin. Sayısal olarak 10 adetten fazla seçenek vermemektedir.

6. Twitter uygulamanızı, Twiter Rozeti yazımızı inceleyerek kurabilirsiniz.

7. Bağlantı listesi: Sevdiğiniz blogları takibinize alın yazımızdan inceleyiniz.

8. Adsense reklamları: Adsense ile olan ilgili bağlantınızı yapılandırın. Adsense Gadgetiniz eklediğinizde, henüz yazılarınız olmadığından göstermeyebilir. Birkaç yazı yazdıktan sonra reklamlar gösterilmeye başlayacaktır. Aynı zamanda analistik hesaplarınızıda görebilmeniz mümkündür.

9. İzleyicileriniz yazılarınızı okurken alt sayfalara geldiğinde “Sayfa Yukarı” olarak isimlendirilen ok simgesine tıkladığında Ana sayfanızın en başına götüren bir eklentidir. Linkten inceleyebilirsiniz.

Diğer Bağlantıları linklerini inceleyip, Blogunuza uygulayın.

1. Facebook hayran kutusu

2. Google Analytics

3. Sitenizi Google tanıtın

4. İletişim formu oluşturun

5. Google Paylaş butonu ekle

6. Blog üst kısmında Header Kategori oluşturun

7. Blog ayarları

8. Blogunuzu acil durumlar için yedekleme işlemini inceleyin

9. Robot TXT konusunda bilgi edinin

10. Blog bağlantı listesi hakkında bilgi edinin

11. Blog şablon değişimini inceleyin

12. Blogunuza Ping atarak yeni yazılarınızı arama motorlarına bildirin

13. AddThis Sosyal imleme kurmak isterseniz nasıl yapıldığını inceleyin

14. Blog meta tag hakkında bilgi edinin ve blogunuzu SEO uyumlu hale getirin

15. HTML bilgisine ihtiyacınız olduğunda yazımızı inceleyin

16. Blogunuzda müzik dinleyebilirsiniz

Yukarıda bahsi geçen konular bir blog için olması gereken konulardan ibarettir. Bu anlatılanları ilk blog kurulumunda yaptığınızda en az 6 aylık bir yol almış olacaksınız. Bu da size zaman kazandırmış olacaktır. Bundan sonraki konumuz yazı editörü ve kullanımı hakkında olacaktır. Yazımda konuları toparlayana kadar siz de blogumdan araştırma yaparak bulabilir ve hemen inceleyebilirsiniz.

Sizlere tek önerim; Yazılarınız özgün ve size ait olsun. Bildiğiniz bir konu üzerinde yoğunlaşarak konuları dağıtmadan yazın. Google Web Yönetici Araçlarını ve yardım forumlarına üye olun faydalanın. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Alexa Com Seo Trafik ve Önemi

WordPress Paylaşım İconlarını Yapılandırın

Tumblr Bloguna İletişim Formu Kur